Soğuk Çekme Nedir?

Sıcak çekilmiş demir kütüklerin tekrardan işleme alınarak çekilme işlemine SOĞUK ÇEKME denir. Soğuk çekme işleminin amacı dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve pürüzsüz dış yüzeydir.

SICAK ÇEKİLMİŞ HAMMADDENİN 7 ADIMDA SOĞUK ÇEKİLMİŞ MALZEMEYE DÖNÜŞMESİ

1. Yüzey temizleme işlemi:

Bu işlem ilk adım olarak sıcak çekilmiş kütüklerin yüzeyindeki istenmeyen kabuk ve çapakları uzaklaştırmak için uygulanır. Yüksek basınçlı demir granülleri yüzeye püskürtülerek yüzey pürüzsüzleştirilir.

2. Çekme işlemi:

Yüzeyi temizlenen kütükleri birinci aşamadan sonra istenen kalibre ölçüsünde çekilmeye hazırlanır. Bunun için malzeme çekim yataklarına yatırılır ve yüzeyleri kayganlaştırıcı maddeyle kaplanır. İstenen ölçü kalıpları yerleştirilir. Kütükler baş kısmından sona doğru çekilerek kalıplardan geçer.

3. Düzleştirme işlemi:

Çekilme işleminden çıkan soğuk çekilmiş malzemenin mukavemeti, rulo ve presler arasından geçirilerek doğrultma işlemiyle sağlanır. Yuvarlak malzemeler buna ek olarak parlatılır.

4. Kesilme işlemi:

Bu aşamada soğuk çekilmiş olan malzeme istenen uzunlukta kesilerek ölçülendirilir.

5. Yuvarlak, altıgen ve kare malzemelerin hazırlanma aşaması:

Bu aşamada milimetrik ölçülerde malzemeye köşeler kazandırılır, aynı zamanda da radius verilebilir. Müşterinin arzusuna göre soğuk çekilmiş malzeme işlenir.

6. Normalize, ısıtma işlemleri:

Soğuk çekilmiş malzemenin özelliklerini arttırmak için uygulanan işlemlerden birisi tekrardan normalize ve malzemenin ısıtılma işlemleridir. Bu işlem esnasında malzemenin dış yüzeyi etkilenmez, aynı pürüzsüzlükte kalır. Sadece malzemenin mukavemeti artar, eğim derecesi yükselir.

7. Kalite kontrol işlemi:

Üretimden çıkan malzeme denetim ve kontrolden geçer. Amaç en yüksek kalitede üretim ve müşteri memnuniyetidir.